Ressam Nurcan Aral

Ressam Nurcan Aral

1949 Ankara doğumlu olan Ressam Nurcan Aral ortaokul, sanat okulu, lise ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü ile tamamlanan öğrenim hayatı dışında güzel olan her şeye gönül vermiştir. Halk eğitim merkezlerinden vitray, tahta ve kumaş boyama ile LCC'den estetisyenlik sertifikaları alıp on seneyi geçen karakalem ve vitray çalışmalarının ardından yağlı boya çalışmalarına başlamıştır. Uzun seneler çeşitli hocalardan ders alarak çalışmalarını sürdürmüştür. Resim sergi ve çalışmalarının yanı sıra, geçen süre zarfında çeşitli sanat akımlarını inceleyip kendi stilini yaratmayı başarmıştır. 1860'larda Fransa'da ortaya çıkan "izlenimcilik" sanatçıya öncülük eden sanat akımının başında gelir.Bunu yeni klasikçiliğin mimari çizgilerini ve dışa vurumculuğun yoğun ve tutkulu fırça darbeleri ile İtalyan Rönesans sanatçılarının perspektiflerinin mekan yansımalarını birleştirerek kendine özgü, geniş perspektifi olan, çok ince fırçayla işlenerek hem yakından hem de uzaktan keyifle izlenen naif çizgilerini tuvallerine başarıyla yansıtmıştır.

Yağlı Boya Resim Çalışmaları

Eserlerini bir meleğin koruduğuna inanan sanatçı, bazen kendisini gösteren bazen de görünmeyen bir meleği imzası olarak her resmine yansıtmıştır. Dikkatli gözlerden kaçamayan bu meleğin eserlerini satın alan kişilere uğur getireceğine inanır. Tablolarındaki büyüleyici renk tonları ve gölgeler seyredenleri hayal dünyasındaki zenginliğin ötesine götürür.

Sanatçı, yağlı boya resimlerinde yalnızlık duygusunu fazlasıyla işlemiş olsada izleyenlerde hep bir gülümseme bırakmayı ve onlara güzellikleri duru ve saf görünüşleriyle göstermeyi başarmıştır. Bu yüzden ressam, çeşitli galerilerde açtığı sergilerinde eleştirmenlerden olumlu notlar almıştır. Sanatçı halen çalışmalarına "benim dünyam" dediği küçük atölyesinde devam etmektedir.